2014

CTEITA ImageCentral Texas Excellence In Theatre Awards 2014 Nominations

The Nominations are gathered by Austin Theatre Critics from Austin Entertainment Weekly and Broadway World Austin.  The Final Awards will be selected by the nominees and recipients of the 2013 Central Texas Excellence In Theatre Awards. The final announcement of the awards will be announced on December 15, 2014.

Best Leading Actor in a Play

  • Jaston Williams – Maid Marian In A Stolen Car – Zach
  • Rick Smith – Lend Me A Tenor – Georgetown Palace
  • Kirk Kelso – Six Dance Lessons In Six Weeks- Paradox Players
  • Marc Pouhe – Othello – Austin Shakespeare
  • Michael Joplin – The Suicide – Paper Chairs
  • David Stahl – The Foreigner – Austin Playhouse
  • Jaston Williams -Vanya and Sonia and Masha, and Spike – Zach Theatre

Best Leading Actress In A Play

  • Jill Blackwood – Catherine Givings – In The Next Room Or The Vibrator Play – Zach Theatre
  • Susan Balling – Claire – A Delicate Balance – City Theatre
  • Lara Wright – Crystal – Bethany – Theatre en Bloc
  • Emily Erington as Corryn – Gidion’s Knot – Capital T Theatre
  • Lauren Lane – Sonia – Vanya, Sonia, Masha, and Spike
  • Juliet Robb – Blanche Dubois – Streetcar Named Desire – UT Department of Theatre and Dance

Best Supporting Actor In A Play

  • Ben Wolfe – Cliton – The Liar – Austin Playhouse
  • Derek Kolluri – Gary – Bethany – Theatre en Bloc
  • Rick Smith – Charlie – Bethany – Theatre en Bloc
  • Robert King Jr. – Lucien P. Smith – The Boys Next Door – Sam Bass Theatre
  • Craig Kanne – Colonel Pickering – Pygmalion – Different Stages
  • Michael Dominguez – Max – Lend Me A Tenor- Georgetown Palace

Best Supporting Actress in a Play

  • Amy Downing – Sabrina Daldry – In The Next Room, or The Vibrator Play – Zach Theatre
  • Jess Hughes – Mandy Bloom – Time Stands Still – Austin Playhouse
  • Nikki Bora –Julia – Lend Me A Tenor –Georgetown Palace
  • Carla Nickerson – Cassandra– Vanya, Sonia, Masha, and Spike – Zach Theatre
  • Marsha Sray – Maria – Lend Me A Tenor – Georgetown Palace
  • Babs George – Pretty Joan – Roaring – Austin Playhouse

Best Direction of a Play

  • Rachel Wiese – Circle the Wagons – Exchange Artists
  • Jenny Lavery- Bethany- Theatre en Bloc
  • Eric Nelson –The Boys Next Door – Sam Bass Theatre
  • Lily Wolff – Gidion’s Knot – Capital T Theatre
  • Frtiz Ketchum – A Delicate Balance –City Theatre
  • Lannie Hiboldt– Lend Me A Tenor – Georgetown Palace

Best Production of a Play

  • The Method Gun – Rude Mechanicals / University Of Texas Department of Theatre and Dance
  • Bethany – Theatre en Bloc
  • Gidion’s Knot -Capital T Theatre
  • In The Next Room or The Vibrator Play – Zach Theatre
  • A Delicate Balance – City Theatre
  • Pygmalion – Different Stages

Best Leading Actor in a Musical

  • Scott Shipman – Franklin Shepard – Merrily We Roll Along – St Edwards University
  • David Barnes – Curly – Oklahoma! – Zilker Theatre Productions
  • Stephen Brower – Billy Crocker – Anything Goes – Texas State Department of Theatre and Dance
  • Michael Clinkscales – Dr. Frederick Frankenstein – Young Frankenstein – Wimberly Players
  • Mel Sagrado Maghuyop – King of Siam – The King and I – Zach Theatre
  • Huck Huckaby – Hannibal Lector– Silence The Musical – Doctuh Mistuh
  • Andrew Bossworth – Bobby – Company – Austin Theatre Project

Best Actress in a Musical

  • Leslie Hollingsworth as Velma Kelly in “Chicago,” Half and Half Productions
  • Annie Wallace as Reno Sweeney in “Anything Goes,” Texas State Department of Theatre and Dance
  • Brittany Allyson as Mary Flynn in “Merrily We Roll Along,” St Edwards University
  • Amy Downing – Clarice Starling – Silence The Musical – Doctuh Mister
  • Audrey Johnson – Carrie White – Carrie The Musical – Austin Theatre Project
  • Michelle Hache – Aunt Ellie- Oklahoma! – Zilker Theatre Productions

Best Supporting Actor in a Musical

  • Aaron Glover as Charles Guiteau in “Assassins,” Soubrette Productions
  • Brandon Rogers as Mary Sunshine in “Chicago,” SummerStock Austin
  • Ian Saunders as Moonface Martin in “Anything Goes,” Texas State Department of Theatre and Dance
  • Ismael Soto – Multiple Roles – Cats – Palace Theatre
  • Kirk Kelso – Nicely Nicely Johnson – Guys and Dolls- Georgetown Palace
  • Matthew Redden – Jason – Ordinary Days – Penfold theater

Best Supporting Actress in a Musical

  • Julia Lorenz Olson – Sara Jane Moore – Assassins – Soubrette Productions
  • Anna Vanston – Gussie Carnegie – Merrily We Roll Along – St Edwards University
  • Libby Dees-Detling -Catherine Martin/Senator Ruth Matrin – “Silence! The Musical,” Doctuh Mistuh
  • Cathie Sheridan – Margaret White – Carrie The Musical – Austin Theatre Project
  • Michelle Alexander – Gospel at Collonus – Zach Theatre
  • Michelle Cheney –Joanne – Company – Austin Theatre Project

Best Direction of a Musical

  • Dave Steakley -The Who’s “Tommy” -Zach Theatre
  • Ev Lunning Jr. – Merrily We Roll Along – St. Edwards University
  • Scott Tatum & Julie Wright – Chicago – Half and Half Productions
  • Clifford Butler – Cats – Georgetown Palace
  • Michael McKelvey – Silence The Musical – Doctuh Mistuh
  • Abe Reybold– The King and I – Zach Theatre

Best Musical Direction

  • David Blackburn – Company– Austin Theatre Project
  • Allen Robertson – The Who’s “Tommy,” – Zach Theatre
  • John Vander Gheynst – Chicago – Half and Half Productions
  • Susan Finnigan – Merrily We Roll Along – St Edwards University
  • David Blackburn – Carrie The Musical – Austin Theatre Project
  • Dustin Struhall – Ordinary Days – Penfold Theatre
  • Allen Robertson -The King and I –Zach Theatre

Best Production of a Musical

  • Anything Goes – Texas State Department of Theatre and Dance
  • The Who’s “Tommy” – Zach Theatre
  • Merrily We Roll Along – St Edwards University
  • Gospel At Colonus – Zach Theatre
  • Cats – Georgetown Palace
  • The King and I – Zach Theatre

Best Original Play

  • Katherine Craft, Cleve Wiese, Sarah Saltwick, Rohan Joseph, and Gwen Copeland – Circle the Wagons – Exchange Artists
  • Cyndi Williams – Roaring – Austin Playhouse
  • Eleanor Burgess, “Mocha,” Last Act Theatre
  • Maid Marian in a Stolen Car – Jaston Williams – Zach Theatre

Best Non-Traditional Theatre

One man shows, puppetry, Improv, dance theatre etc.

  • Henry V – Robert Faires – Austin Shakespeare and Red Then Productions
  • K. – Gale Theatre Company
  • Circle the Wagons – Exchange Artists
  • Maid Marion in a Stolen Car – Jaston Williams – Zach Theatre
  • der Bestrafte Brudermord – Beth Burns -The Hidden Room
  • Crab Stall Street Boys – Connor Hopkins – Trouble Puppet Theatre

Best Choreography

  • Greg Zane & Yuki Ozeki -King And I –Zach Theatre
  • Celina Chapin – W.K. – Gale Theater Company
  • Brazie Adamez – Chicago – Half and Half Productions
  • Robin Lewis and Bboy Wicket – The Who’s “Tommy” – Zach Theatre

Best Costume Design

  • Moria Clinton – In The Next Room or The Vibrator Play – Zach Theatre
  • Susan Branch Towne – Merrily We Roll Along – St Edwards University
  • Buffy Manners – The Liar – Austin Playhouse
  • Alison Heryer – King and I –Zach Theatre
  • Veronica Prior –Godspell – Austin Theatre Project

Best Scenic Design

  • Michelle Nye – Anything Goes – Texas State Department of Theatre and Dance
  • Lisa Laratta -The Suicide -Paper Chairs
  • Patrick Crowley – The Liar – Austin Playhouse
  • Clifford Butler -Cats – Georgetown Palace Theatre
  • Scott Yoo – The King and I – Zach Theatre
  • Vanya, Sonia, Masha and Spike – Zach Theatre

Best Lighting Design

  • Sam Kokajko -Cats – Georgetown Palace Theatre
  • Jason Amato – The Who’s “Tommy” – Zach Theatre
  • Natalie George and Jen Rogers -The Suicide – Paper Chairs
  • Jason Amato -Vanya, Sonia, Masha, and Spike- Zach Theatre
  • Matthew Webb – King and I –Zach Theatre
  • Jason Amato – W.K. – Gale Theatre Company

Outstanding Theatre within Austin City Limits

  • Theatre En Bloc
  • Austin Playhouse
  • Zach Theatre
  • Austin Theatre Project

Outstanding Theatre Outside Of Austin City Limits

  • Wimberley Players (Wimberly)
  • Emily Ann Theatre (Wimberly)
  • Palace Theatre (Georgetown)
  • Penfold Theatre (Round Rock)

Outstanding Academic Theatre (Colleges or High Schools)

  • University of Texas Department of Theatre and Dance
  • SummerStock Austin
  • St Edwards University
  • Texas State Department of Theatre and Dance

Outstanding Contribution to Central Texas Theatre

Any format, as a critic, a producer, a patron, an actor, etc.

  • Dave Steakly – Theatre Director , Visionary, Pioneer
  • Don Toner – Theatre Director, Visionary, Pioneer
  • Anne Ciccolella – Theatre Director, Actor, Pioneer
  • Lisa Scheps – Theatre Director, Visionary, Media
  • Kaitlin Hopkins – Educator, Director, Visionary, Inventor, Pioneer

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s